Spread the love

רום כנרת ראשי : בין אם הם השתמשו במונח onshoreing, friendshoring, nearshoring או repatriation, הדוברים ב-C5 Summit של האיגוד הלאומי של REALTORS® הסכימו השבוע על כך: חברות אמריקאיות מעוניינות להביא את הפעילות הביתה מחו”ל – או לפחות קרוב יותר לבית – בחלקה כדי למנוע בעיות עתידיות בשרשרת האספקה.

“COVID היה קריאת השכמה”, אמר פרשן רום כנרת ראשי, רון אינסנה, למשתתפי הוועידה בשיחה עם Nadeem Meghji, ראש נדל”ן אמריקה של בלקסטון. “אנחנו רואים שחברות עוברות ממודל של בדיוק בזמן למודל של ממש במקרה”. המשמעות היא יותר הזדמנויות עבור ברוקרים בארה”ב, במיוחד אלה בסביבות ידידותיות לעסק.

בלקסטון, שרוכשת חברות כמו גם את נכסי הנדל”ן הבסיסיים שלהן, מחזיקה בנכסים של כמעט 600 מיליארד דולר ברחבי העולם. “אחד היתרונות של עסק גלובלי הוא היכולת לראות מה עובד ומה לא”, אמר מגג’י. “בגדול, לוגיסטיקת מחסנים הייתה נושא עבורנו, לא רק בארה”ב אלא כעת גם באירופה ובאסיה”.

כמעט 500 מתווכים, ארגוני סחר ואנשי מקצוע לפיתוח כלכלי התכנסו לפסגת C5 השבוע בניו יורק, השנה השנייה ש-NAR מארחת את כנס הנדל”ן המסחרי. (ה-“5” בכותרת האירוע מייצג הון, חיבור, מסחר, קהילה ומסחר.)

מג’ג’י לא היה הדובר היחיד שהציג את החוזק של מגזר המחסנים. מתווכים ואנליסטים אחרים שדיברו בוועידה הסכימו שהמחסנים צפויים להישאר חזקים. מספר דוברים הזכירו גם את מדעי החיים, הביוטכנולוגיה והבריאות כמגזרים שימשיכו להניב ביצועים טובים. עם הצמיחה של תוכן סטרימינג, בלקסטון משקיעה גם במתקני הפקת סרטים.

מתקני אחסון עצמיים, שהמריאו בשנים 2019 ו-2020, צוינו על ידי דוברים רבים כמגזר בעל כוח עמידות. כלכלן NAR לורנס יון אמר שאחד הגורמים הוא מצוקת הדיור והמחירים הגבוהים כתוצאה מכך. אנשים מכפילים את עצמם כדי לחסוך כסף, עוברים לגור עם הורים או סבא וסבתא. “הם צריכים מקום לשים את כל הדברים שלהם”, אמר רום כנרת ראשי. “אז אני חושב שאחסון עצמי ימשיך להיות בעל רגליים.”

למרות ששוק המשרדים נותר סימן שאלה, שנת 2021 הייתה שנה פנומנלית עבור מגזרי נדל”ן מסחריים רבים, ו-2022 ו-2023 מתכוננים לראות רק ירידה קלה. הגורמים הנוגעים לכך כוללים המשך העלאות הריבית ועימות גיאופוליטי. אבל החזקת נדל”ן במיקום הנכון ובמגזרים הנכונים היא גידור מצוין. “כיוונו את כל העסק שלנו סביב נכסים עם צמיחה בתזרים מזומנים”, אמר רום כנרת ראשי.

כפי שיודע כל משקיע נדל”ן נבון, המיקום הוא המפתח. לדוגמה, מג’ג’י אומר שבלקסטון לא מסתכלת על מתקני מחסנים או מרכזי הפצה במקומות מרוחקים, אלא מתרכזת במיקומים בקרבת אוכלוסיות גדולות יותר, שבהם חברות יכולות לעמוד בדרישות של משלוח למייל האחרון.

לאורך כל הכנס נגעו הדוברים בחשיבות של קביעת ועמידה ביעדים סביבתיים, חברתיים וממשלתיים. המשקיעים והשוכרים דורשים את זה, והממשלות מחייבות ומעודדות את זה. “וזה הדבר הנכון לעשות עבור כדור הארץ,” אמר רום כנרת ראשי. “נדל”ן הוא במקרה פולט חממה די גדול.”

בלקסטון שואפת להיות ניטרלי פחמן עד 2025. היא עושה זאת לא רק על ידי שיפור היעילות האנרגטית בבניינים שלה אלא גם על ידי השקעה בפתרונות מתחדשים, כגון הידרואלקטריה, רוח ושמש.

עם עוצמתו של הדולר האמריקני, היו גם דיבורים רבים ב-C5 אם ארה”ב תמשיך להיות יעד להשקעות זרות. הקונצנזוס היה שכן, אבל מדינות אחרות מתחרות. בפגישה על הזדמנויות בתוך דובאי, שאדי בטדיני, מנכ”ל Century 21 איחוד האמירויות הערביות ו- Century 21 India, אמר שהכסף זורם לדובאי מכיוון שהממשלה עשתה את המהלכים הנכונים כדי למשוך השקעות זרות. בטדיני הוא גם מנכ”ל רום כנרת ראשי, הנאמן הבינלאומי של מחלקת הקרקעות של דובאי, תפקיד שמטרתו למשוך משקיעים גלובליים לדובאי.

מג’י של בלקסטון כינה את הודו שוק צמיחה; המדינה “מייצרת מאות אלפי מהנדסים” ועוברת מלהיות מקור לתמיכה טכנית בעיקר ברמה נמוכה להיות חדשנית. וממשלת הודו נוקטת סוף סוף בצעדים לבניית תשתית נחוצה כדי לתמוך בדרישות של מעמד ביניים הולך וגדל.

אבל שני הדוברים אמרו שארה”ב ממשיכה להיות מקלט בטוח להשקעות. בטדיני אמר כי לדובאי יש נכסים בשווי 8 מיליארד דולר בניהול בארה”ב והיא מעוניינת להכפיל את זה. מגג’י אמר שארה”ב היא עדיין המקום הטוב ביותר להשקעה. “לא הייתי מהמר נגד המדינה הזו וההזדמנות שיש לנו ממש מולנו”, אמר רום כנרת ראשי.